2014 m. birželio 5 d., ketvirtadienis

CO2 Lazeris ir jo "modai"

Ėmiau ir parsisiunčiau 40W kinišką CO2 lazerį, nes jau seniai dūmojau apie tokio aparato gėrį namų ūkyje. Tai buvio kovo prdžioje.
Pjaunant smulkias detales - labai apdegindavo ruošinį (4mm fanerai kartais reikėdavo iki 4 praėjimų). Žaidžiausi su paviršiaus drėkinimu, bet padeda tik  trumpam. Išbandžiau pjovimą pučiant suspaustą orą (turėjau balionėlį skirtą elektronikos profilaktikai). Rezultatas kur kas geresnis, tik pirštai šala :) . Gavau seną lašelinę - bandysiu sutverti a le air asistent priedą… (Tai buvo balandžio mėnesį).

Atvežė kiek apdaužytoje dėžėje. Lazeris kelionėje lengvai nukentėjęs, bet pavyko sutvarkyti dužusią aušinimo sistemos dalį. Lempą suklijavau (šerdis buvo sveika) - veikia gerai. Gerą valandą sugaišau kol “prišaudžiau" spindulį. Lengva intervencija/modernizacija į elektros dalį: pakeisti kai kurie maitinimo laidai, siurblys ir ventiliatorius jungiasi bendru pagrindiniu jungikliu, bendras visų sistemų maitinimas, nupūtimo ventiliatorius ir LED apšvietimas. Išmečiau originalų “darbastalį" ir vietoje jo naudojau perforuoto aliuminio plokštę (perforuotų lubų lentos bryzas…). Pirmieji bandymai sėkmingi. Moshi softas (2013)… ne kažką…

 Radau pagyvenusį, bet padoriai veikiantį kompą už simbolinę kainą, kuriame pusėtinai veikia Corel X5. Dirba stabiliai, netikėtų “fintų" nekrečia (o tai pasitaikydavo, kad nieko nesakęs įstrižai perpjaudavo darbastalį). Gal padėjo feritiniai žiedai ant maitinimo ir signalinių laidų. Naudingos informacijos radau: http://www.vabolis.lt
Vienas pirmųjų darbų:

Galvutės fokusuojantis lęšis buvo apneštas suodžiais. Tikriausiai nuo pačių pirmųjų bandymų, kai bandžiau visokiausias medžiagas ir paviršius… Nuploviau spiritu ir dabar vienu praėjimu pjauna 4mm fanerą. Pjūvio briauna neapanglėjusi.
Padariau pjovimo darbastalį a le “jogo lova" - žymiai pagerėjo pjaustymo kokybė. Nebesusidaro nuo dūmų derva, kuri terlindavo antrąją ruošinio pusę, sumažėjo užsidegimai. Žodžiu, esu patenkintas rezultatu. Pradžioje galvojau tomis pačiomis staklėmis 5mm žingsniu superforuoti faneros lapą ir susmaigstyti plonomis vinutėmis. Gal kiek kebliau išgauti lygų darbinį paviršių, bet tai išsprendžiama. Pirkdamas vinis Ermitaže pastebėjau štampuotą "ežį" skirtą dviejų murlotų sujungimui. Milimetriniame lakšte išpresuoti apie pusantro cm dantukai. Liko tik savisriegiais prisukti prie kampuoto vamzdžio galo ir vualia - naujasis darbastalis :).
Na o vakar, po kelių valandų maksimaliu pjovimo rėžimu, antrasis atspindintis veidrodėlis sužibo raudonai ir jo centre atsivėrė skylė…

Veidrodžius prižiūriu, kad nebūtų purvini, tai gal darbo metu užnešė kokią dulkę ar tiesiog pavargo kiniškas jo paviršius. O stiklą lazeris kremta :) . Taigi darbai apmirė, o laukti kol gausiu naują veidrodį - labai jau ilgu...
Gudrusis internetas sako, kad “auksarankiai" veidrodukus pjauna iš senų HDD plokštelių. Nėra ko prarasti, tai šiandien paskerdžiau seną hardą ir išpjoviau kelis pinigiukus a le veidrodžius.

Vakare išbandysiu.
Pasinaudojau informacija iš čia: http://diylaser.blogspot.com/2012/01/get-your-co2-laser-mirrors-for-free.html

Išbandžiau - veikia. Ženklių pokyčių nepastebėjau. Dabar reikia laiko, kad paaiškėtų kiek ilgai ir kaip gerai tarnaus naujasis HDD veidrodėlis. 

7 komentarai:

 1. Dar tokią patirtį apturėjau: ilgiau dirbant maksimalios galios pjovimo rėžimu, lazeris pradeda “atšipti" - ženkliai krenta galingumas ir tenka tą patį ruošinį pjauti keliais užėjimais. O vanduo aušinimo kibire jaučiamai sušyla. Man padėjo plastikinis šaldymo elementas (daugkartinis ledas :) ): įmetus kibiran kuriam laikui užtikrino vėsaus vandens tiekimą. Tačiau tai ganėtinai nepatogu ir prideda papildomų aptarnavimo rūpesčių. Taigi, planuoju pasijungti prie vandentiekio. Pastoviai šaltas vanduo garantuotas, o ir išeiga per tokį mažą vamzdelį bus nedidelė, dar ir siurblio nebereiks (tikiuosi). Jau susiradau elektrinį vandens vožtuvą (nuo senos skalbyklės) - čia kad išvengti vandens nuostolių, jei užmirščiau užsukti vandenį po darbų :) . Reikia tik laiko ir kelių metrų "šlangos".

  AtsakytiPanaikinti
 2. Taigi, jau savaitė kaip naudoju savo naująją aušinimo sistemą. Pasinaudojau senos skalbimo mašinos pajungimo tašku (čiaupu) ir pajungimo žarna. Prie jos pajungiau senos viatkos elektrinį vandens padavimo vožtuvą, kuris valdomas lazerio įjungimo mygtuku. Nuo vožtuvo žarnikė, per improvizuotą pereituką (iš 10mm į 6mm), prijungta prie lazerio. Grįždamas vanduo į kanalizaciją išbėga per puslitrinį plastikinį butelį - taip turiu vizualinę srauto kontrolę. Vandens išeiga nedidelė ir dar galiu vandens čiaupu pareguliuoti srovę. Ir siurbliuko nebereikia - vandentiekio spaudimas dešimteriopai viršija jo pajėgumą.
  Dabar per vakarą galiu ramiai išpjaustyti keletą projektų :). Gaila laiko prie kompo, bet gal ištaikysiu ir įkelsiu keletą foto sistemos ir projektukų galeriją.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Ir dar naujieną sužinojau: lazerio kolba turėtų dirbti kiek įmanoma stabilesnėje temperatūroje 24-27C laipsnių ribose. O aš vis dūmojau, kodėl puikiai pjaunantis viršutiniame kampe taip prastai pjauna apatiniame. Pasirodo, ilgiau dirbdamas, užkaista ir "pabėga" iš optimalios temperatūrinės zonos. Dar galvojau, kad kuo vėsesnė kolba, tuo geriau - ir vėl klydau... Tai "peršaldyti" lazerio irgi nereikia. Dėkoju Tadui iš stakles.eu už patarimus ;).

  AtsakytiPanaikinti
 4. O kaip su įžeminimu? Prie kažkokio prijungėte, įnulinote ar ką padarėte? Nieko apie tai nesuprantu :) Tiksliau kaip inžinierius tai suprantu, bet neturiu jokios patirties.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Tvarkingai įžeminta elektros rozetė. Jokio papildomo įžeminimo nedariau.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Gal zinote kas galetu is fanieros lazeriu ispjaustyti ?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Sveiki, Česlovai,
   Taip žinau - pats dirbu dviejų tipų lazeriais. Kreipkitės: http://discus-solis.eu/kontaktai/

   Panaikinti